V dnešnej modernej hektickej dobe sa kladie veľký dôraz na výkon, ľudia sú často prepracovaní a žijú v dlhodobom strese. Tento chronický stres potom spôsobuje pocity vyčerpania, zvýšený cynizmus a klesajúci pracovný výkon, čo všetko môže vyústiť do syndrómu vyhorenia.

Príznaky syndrómu vyhorenia

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie je syndróm vyhorenia spôsobený chronickým stresom na pracovisku, ktorý nebol úspešne zvládnutý. Syndróm vyhorenia môže ovplyvniť váš psychický a fyzický stav. Mnohí ľudia si prvé príznaky nevšimnú alebo ich ignorujú a uvedomia si, že ide o vyhorenie, až keď je neskoro.

Jedným z bežných príznakov je podráždenosť spojená s psychickou a fyzickou únavou. To často vedie k neschopnosti efektívne pracovať. Činnosti, ktoré bežne vykonávate, vám zrazu začnú zaberať oveľa viac času. Keďže vďaka smartfónom máme takmer neustály prístup k e-mailom a správam, je na nás vyvíjaný tlak, aby sme rýchlo reagovali, čo tiež môže zohrávať úlohu pri vzniku syndrómu vyhorenia. Ak sa váš zoznam úloh To-Do neustále zapĺňa ďalšími úlohami, môže to viesť k pocitom vyčerpania až beznádeje.

Časom sa aj malé úlohy môžu zdať ako povinnosť, čo zvyšuje pocit neschopnosti a bezmocnosti. Keď ste vyhorení, máte oveľa menšiu kapacitu a ste výbušnejší. Ľudia sa často začnú uzatvárať do seba a stávajú sa viac asociálnymi. Ďalším príznakom je, že už nemáte čas ani kapacitu na bežné činnosti, ako je upratovanie domácnosti, obľúbené športové aktivity alebo trávenie času s priateľmi. Niektorí ľudia sa potom uchýlia k pitiu alkoholu.

Príznaky vyhorenia a jeho fázy

Ďalším príznakom je zvýšená prokrastinácia, ktorá sa môže prejaviť neodpovedaním na e-maily a môže viesť k nahromadeniu projektov, pri ktorých neviete, čo začať skôr. Syndróm vyhorenia sa prejavuje aj zhoršenou pamäťou, zlou kvalitou spánku a celkovou nespokojnosťou so sebou samým.

Fázy syndrómu vyhorenia

  • Nadšenie - V tejto fáze ste nadšení prácou, tešíte sa zo života, ste veľmi produktívni a cítite sa optimisticky a plní energie.
  • Stagnácia - začínate si uvedomovať, aká je realita, a začína vám chýbať čas na osobné potreby. Trávite menej času s rodinou a priateľmi. Ľudia často považujú prácu za najdôležitejšiu vec vo svojom živote.
  • Frustrácia - váš pracovný výkon začne klesať, dlhodobý stres sa začne podpisovať na vašom fyzickom a duševnom zdraví. Aj maličkosti vás môžu rozrušiť, začnete sa ešte viac vzďaľovať od spoločenského života. Pocity bezmocnosti sa zvyšujú.
  • Apatia - svoju prácu začnete vnímať len ako zdroj príjmu, prestane vás baviť, môžete pociťovať zúfalstvo a vaša práca vám začne byť ľahostajná. Ste neustále unavení, môžete mať chronické bolesti hlavy a pesimistický pohľad na prácu a svoj život.
  • Vyhorenie - v tomto štádiu vás nič neteší, ste často smutní a nastupuje emocionálne, fyzické a duševné vyčerpanie.

Prevencia syndrómu vyhorenia

Keď si ľudia uvedomia pocity vyhorenia, často sa rozhodnú pre krátkodobé riešenie v podobe dovolenky. Hoci dovolenka môže priniesť pocit úľavy, je to len dočasné riešenie. Stresu v práci sa nedá vyhnúť, ale vyhoreniu sa dá predchádzať. Aká je teda správna a účinná prevencia syndrómu vyhorenia?

Cvičenie

Fyzická aktivita pomáha udržiavať duševné zdravie, znižovať únavu a zlepšovať celkové kognitívne funkcie. Ak si každý deň nájdete čas na pohyb, je to veľmi účinná prevencia proti syndrómu vyhorenia. Samozrejme, nemusí to byť každý deň hodina v posilňovni, počítajú sa aj krátke prechádzky.

Určenie hraníc

Stanovte si hranice, do akej miery sa môže váš pracovný život predĺžiť. Naučte sa niekedy povedať klientom nie. Stanovte si čas, ktorý je len váš, môže to byť prechádzka v prírode, návšteva divadla alebo sledovanie obľúbeného televízneho programu.

Vyvážená strava

Vyvážená a pravidelná strava má vplyv na našu psychiku. Jedzte zdravú stravu plnú omega-3 mastných kyselín a komplexných sacharidov. Kvôli pracovnému vyťaženiu sa niekedy stáva, že ľudia vynechajú obed a plnohodnotne sa najedzú až neskoro večer. Určite sa tomu vyhnite a doprajte si tri jedlá denne a jednu alebo dve desiaty.

Niektoré potraviny podporujú stres a vytvárajú nezdravé cykly. Akým potravinám sa vyhnúť?

  • Rafinované sacharidy a cukry - hoci nám krátkodobo dodávajú energiu, veľmi rýchlo vyvolávajú hlad, čo vedie k zvýšenej hladine kortizolu (stresového hormónu);
  • alkohol - spôsobuje, že sa do tela uvoľňuje viac kortizolu, čo má za následok zvýšenú chuť do jedla, dehydratáciu a zlú hladinu inzulínu;
  • kofeín - zvyšuje hladinu kortizolu a zároveň znižuje vstrebávanie adenozínu, ktorý telo upokojuje.

Spánok

Začnite pracovať na správnych spánkových návykoch. Choďte spať v rovnakom čase a vstávajte v rovnakom čase. Vyhnite sa užívaniu stimulantov, ako je kofeín, 4-6 hodín pred spaním. Pred spaním si uvarte upokojujúci bylinkový čaj a vyhýbajte sa modrému svetlu.

Ak máte pocit, že sa u vás prejavujú príznaky vyhorenia, spomalte, viac o sebe premýšľajte a nebojte sa vyhľadať odbornú pomoc.