Vzhľadom na rastúcu infláciu je ochrana vašich úspor kľúčová. Prečítajte si náš článok, v ktorom vám prezradíme, ako môžete ochrániť svoje úspory pred rastúcou infláciou. Prečítajte si, ako riadiť infláciu.

Vysoká miera inflácie je spôsobená viacerými faktormi. Veľký vplyv mala pandémia covid-19, ktorá narušila zásobovanie tovarom a zvýšila dopyt domácností. Ďalším faktorom je vojna na Ukrajine, ktorá spôsobila nárast cien ropy a plynu. Peniaze v súčasnosti strácajú hodnotu približne 10 % ročne, takže sporiace účty a stavebné sporiteľne nie sú najlepším spôsobom ochrany peňazí.

Nákup akcií

Pri kúpe akcií kupujete podiel v spoločnosti, ktorá akcie vydala. Akcie sú pre spoločnosti spôsobom, ako získať peniaze na financovanie rastu, produktov a iných iniciatív. Pre investorov je to spôsob, ako účinne chrániť peniaze nielen pred infláciou, ale aj ich zhodnocovať. Ďalšou výhodou držby akcií je, že ak je cenný papier v držbe viac ako tri roky, príjem sa nezdaňuje, ide o tzv. časový test. Existujú dva spôsoby vrátenia investovaných prostriedkov:

  • Cena akcie sa zhodnocuje, čo znamená, že stúpa. Akcie potom môžete predať so ziskom alebo ich prípadne držať ďalej a špekulovať na ďalší rast.
  • Akcia vypláca dividendy, čo je výnos, ktorý emitent vypláca akcionárovi. Nie všetky akcie vyplácajú dividendy, ale mnohé áno. Dividendy sú platby akcionárom zo zisku spoločnosti a zvyčajne sa vyplácajú štvrťročne.

Nehnuteľnosti

Nehnuteľnosti sa považujú za stabilnú investíciu. Úrokové sadzby sa neustále zvyšujú, čo spôsobuje, že ľudia si skôr prenajímajú, ako kupujú bývanie. To investorom poskytuje stabilný prísun potenciálnych nájomníkov pre ich investičný byt. Kúpa nehnuteľnosti však nie je výhodná len so zámerom nehnuteľnosť následne prenajímať. Samotná nehnuteľnosť časom zvyšuje svoju hodnotu, takže kúpou nehnuteľnosti nikdy neurobíte chybu. Jedinou nevýhodou nehnuteľností je ich menšia likvidita, takže následný predaj bytu alebo domu môže niekedy trvať aj niekoľko mesiacov.

Investovanie do zlata

Zlato sa vďaka svojej hodnote a bohatej histórii považuje za ideálny nástroj proti inflácii na celom svete. Mince obsahujúce zlato sa objavili okolo roku 650 pred n. l. V priebehu storočí ľudia držali zlato z rôznych dôvodov. Je to kov, ku ktorému sa vraciame, keď iné formy platidiel nefungujú, čo znamená, že má vždy určitú hodnotu a slúži ako poistka proti ťažkým časom. Môžete si kúpiť zlaté zliatiny, prúty, investičné mince alebo cenné papiere ťažobných spoločností.

Investovanie do umenia

Na uchovanie hodnoty peňazí sú užitočné aj umelecké diela, ako sú najmä obrazy. Svoje peniaze však môžete investovať aj do pamätných mincí, historických automobilov alebo vinylových platní.